Kinas moderniai – Nyderlandų filmų akis

Nyderlandų sostinė Amsterdamas žavi daug kuo – ir tai ne tik laisvės pojūtis, kurį suteikia laisvai parduodama marihuana, linksmieji space cookiai ar pro langus mojuojančios nuogalės.  Amsterdamas – tai miestas, kuriame visi su tavimi kalbės angliškai, o kas antras sutiktas žmogus bus užsienietis.

Amsterdamas taip pat žavi savo architektūrine laisve – šalia ypač senų, laibų it smilgos namų, kurie, atrodo, siūbuoja vėjo pučiami, gali pamatyti daugybę naujos ir geros architektūros statinių.

Amsterdamas myli meną. Ir jam skiria lėšų. Kad ir neseniai išdygęs modernus Nyderlandų filmų instituto EYE  pastatas, į kurį pavasarį persikėlė šis filmų institutas. Tai milžiniška erdvė, kurioje saugiai įsikūrė ne tik keturios kino salės, bet ir muziejaus patalpos, kavinės, edukaciniai centrai. Ir nors, iš pirmo žvilgsnio, EYE rodomi filmai nėra visiškai komerciniai, kiek teko ten užsukti, EYE nuolat pilna lankytojų. Tenka ne vieną minutę pastovėti eilėje, norint nusipirkti bilietą ( bilietas į kiną kainuoja 10 eurų, į parodas – apie 13 eurų).

EYE filmų kolekcijoje galima rasti pradedant nebyliuoju kinu, baigiant naujausia kino produkcija. Kino institutas taip pat renka ir kitus su kinu susijusius atributus – kino plakatus, fotografijas, garso takelius, scenarijus… O svarbiausias aspektas – EYE nuolat dirba su olandišku kinu, jį renka, saugo ir  rodo savo kino teatruose.  Kas mėgsta skaičius – EYE archyvuose saugoma 46 tūkst. kino filmų, 35 kino plakatų ir  450 tūkst. nuotraukų.

Grįžtant prie pačio EYE pastato – jis atrodo įspūdingai. Pastatytas kitame upės krante, todėl būnant EYE atsiveria puiki Amsterdamo panorama. Pastatą suraitė Vienos architektai Delugan Meissl, kurie prieš tai sukūrė Porsche muziejų Študgarte.

Tad jei būsite Amsterdame – būtinai apsilankykite EYE. O jei domitės olandišku kinu – Kinomaistas jau rašė apie du dėmesio vertus olandiškus filmus.

Pagrindinė nuotr.: newdip Flickr

Komentuokite

Your email address will not be published. Required fields are marked *