4 istoriniai filmai Jūsų savaitgaliui

Barry Lyndon

Istorinės kostiuminės dramos, turbūt, traukia ne vieno kino žiūrovo dėmesį.  Jų sukurta ne viena dešimtis, tad išrinkti geriausius išties sudėtinga.  Todėl šio filmų sąrašo nepavadinau nei geriausiu, nei topiškiausi. Tai tiesiog istoriniai filmai, kurie paliko išties gilų įspūdį, ir kuriuose tam tikro amžiau kontekstas ir aplinka harmoningai papildo gerą vaidybą ir režisūrą.

 

„Išvyka prie Kabančios uolos“ („Picnic at Hanging Rock“), 1975

1975 metais australų režisierius Peteris Weiras sukūrė išties įsimintiną ir labai mistišką filmą „Išvyka prie Kabančios uolos“. Sunku žodžiais apibūdinti vaizdus, kuriuos matome filme, tačiau apibendrinant, įsivaizduokite keletą impresionisto Édouardo Manet paveikslų, kuriuose nupieštos moterys, ir pabandykite jas paversti realiomis. Jų virpančias pieštas linijas pakeiskite į gracingus judesius ir pamatysite trapias mergaites iš filmo „Išvyka prie Kabančios uolos“. Atrodo, šios merginos – ne personažai, o simboliai, paskendę baltų suknelių klostėse ir korsetų raišteliuose.

Filme pasakojama istorija vyksta 1900-ais per šv. Valentino dieną. Grupė Melburno (Australija) Appleyardo mokyklos moksleivių kartu su mokytojomis iškylavo prie Kabančios uolos. Tačiau išvykos metu dingsta trys merginos. Kas išties įvyko? Filme nėra jokio priešo, panikos, prievartos ar piktadario, kuris būtų atsakingas už šių gražių mergaičių pranykimą. Jos tiesiog dingo. Ir toks dingimas – turbūt ir yra pats baisiausias košmaras, kuris mus priverčia laikyti užgniaužus kvapą iki pat paskutinės filmo sekundės. „Išvyka prie Kabančios uolos“ – vienas iš pirmųjų  australų filmų, sulaukusių didžiulio pasisekimo pasaulyje. Ir tikrai nenuostabu kodėl. Tai vienas geriausių mano matytų mistinių filmų, kurį būtina pažiūrėti kino teatre, kad filmo virpėjimai atsiskleistų visu grožiu.

  „Barry Lyndonas“, 1975

„Barry Lyndonas“ – tai 1975-aisias legendinio režisieriaus Stanley Kubricko sukurtas filmas, paremtas Williamo Makepeace Thackeray novele „The Luck of Barry Lyndon“ (1844). Filme pasakojama istorija apie XVIII amžiaus airių nuotykių ieškotoją Barry Lyndoną, jo nuopolius ir iškilimus Anglijos visuomenėje. Filmas prasideda tragiška meilės istorija, kuomet Barry įsimyli savo pusseserę Norą, tačiau pastaroji susižada su britų kariuomenės kapitonu. Barry iškviečia karininką į dvikovą, kurios pergalę apvainikuoja jaunuolio pabėgimas. Kelyje Barry apiplėšiamas ir jam nelieka nieko kito, kaip kad įstoti į Britanijos armiją ir kariauti Septynerių metų kare.

„Barry Lyndon“ mus sužavės savo gilumu ir paslaptingumu, o šviesos žaidimai tiesiog kerintys. Ne vienas komentatorius, rašydamas apie filmą, teigia, kad dauguma jo scenų primena gyvus paveikslus. Kiek teko domėtis, pats Kubrikas, kurdamas šį filmą, rėmėsi XVIII amžiaus tapytojų paveikslais, kuriuose vaizduojamas Europos varguomenės ir kaimo gyvenimas.

„Vaizdas per kambario langą“ („A Room with a View“), 1985

„Vaizdas per kambario langą“ – tai 1985 metais britų sukurta kostiuminė drama, kurią režisavo James Ivory. Šis filmas – tai to pačio vardo E. M. Forster’s novelės adaptacija. Pagrindinę filmo heroję vaidina Helena Bonham Carter, kuri ne vienam atrodo kaip nužengusi iš praėjusio amžiaus. Helenos vaidina herojė Lucy Honeychurch XX a. pradžioje atostogauja Florecijoje su savo giminaite Charlotte Bartlett (Maggie Smith). Florencijoje ji sutinka eksentrišką jaunuolį George Emersoną. Čia ir iškyla didžioji Lucy problema – ištekėti už savo nemėgstamo sužadėtinio Cecilo, ar klausyti širdies ir sekti paskui Georgą. Filmas puikiai tiks tiems, kurie nori nesunkios kostiuminės dramos su komedijos elementais.

„Vaizdas per kambario langą“ – tai filmas, kuris tikrai gali priversti nuvykti į Florenciją ir apsigyventi kambaryje su puikiu vaizdu.

„Vėtrų kalnas“ („Wuthering Heights“), 1992

 

Filmas tikriems romantikos gerbėjams. Ir ypač moterims. „Vėtrų kalnas“ – to paties pavadinimo anglų klasikės Emily Jane Bronte romano „Vėtrų kalnas“ ekranizacija. Beje, yra dvi filmo versijos ir mačiau tik senąją – tad ar 2009 metais sukurta naujoji yra gera – atsakymo laukčiau iš jau mačiusių. Filme pasakojama istorija sukasi apie Ketę – geraširdę merginą, kurios šeima priima tėvo parsivežtą čigoną Hitklifą. Ketės brolis Hindlis – negailestingas ir arogantiškas puošeiva įbrolį visaip kaip įmanydamas engia. Bėgant metams Ketė suvokia, jog myli Hitklifą, tačiau visgi turtai jai susuka galvą ir ji išteka už turtingojo kaimyno Edgaro. Hitklifas labai įsižeidžia ir palieka namus, į kuriuos grįžęs po keleto metų tapo visiškai nepažįstamas ir iš nuoskaudos praradęs meilę žmonijai. Nuo tada ir prasideda visa liūdnoji ir įtemptoji filmo dalis.

Rasa Barčaitė
Mane rasite

Rasa Barčaitė

Vyr. šefė at Kinomaistas
Kinomaistas - turbūt pats skaniausias mano pagamintas patiekalas. Sukurti jį paskatino meilės kinui perteklius, taip pat noras sujungti kino kulinarus. Kaip gaminti kino rašmenis pamokė menotyros mokslai, o viską įtvirtino darbas ne vienoje lietuviškoje žiniasklaidos priemonėje. Visi, kas nori padėti degustuojant kiną, rašykite info@kinomaistas.lt.
Rasa Barčaitė
Mane rasite

1 komentaras

  1. Alomgir

    2017/05/21 at 10:11

    Na traileriai tai tkarii įspūdingi įdomu ar ir pats filmas bus įdomus. Čia jį reklamuoja, girdžiu tik kad bus geras filmas, o kaip ištikrųjų tai niekas nežino Tikiuosi nebus dar vienas eilinis šūdų malūnas.

Komentuokite

Your email address will not be published. Required fields are marked *